»Dragon Ball: Xenoverse 2 – Recenzja (PS4)

Dragon Ball przezywa ostatnio (kolejny) renesans. Wychodzi Dragon Ball Super, wychodzą kolejne gry związane z tym uniwersum. jedną z nich jest druga część Xenoverse. Czy to dobry sequel? A może to typowy wyciskacz kasy, który ma sprawić by o DB ciągle mówiono? Zapraszam do lektury.

Gra zaczyna się kiedy widzimy Bardocka podczas jego walki z Freeza. Niestety coś się nie zgadza i Bardock nagle znika tuż przed swoja śmiercią. Jak się później okaże nie jest to jedyna zmiana w czasie. Tym zmianom ponownie zapobiegniemy my jako świeżo upieczony Time Patroller. Ponownie spotkamy Future Trunksa oraz Supreme Kai of Time, którzy będą nas nakierowywać na kolejne zmiany w historii.

Champa_Battle_2_1484906985

Wpierw jednak wypada stworzyć swojego bohatera. Kreator postaci nie zmienił się zbytnio, względem poprzedniej części. Wybieramy swoją rasę, w niektórych przypadkach płeć, a potem uzupełniamy jej wygląd zewnętrzny. Niby jest trochę możliwości, ale jak to w kreatorach bywa spędzimy tam sporo czasu, a potem i tak nie widzimy połowy efektów. Miło, że możemy użyć naszego save’u z poprzedniej części, by otrzymać kilka gratisów jak to ma miejsce w grach z serii Naruto czy One Piece.

Do naszej dyspozycji oddano całkiem pokaźne na pierwszy rzut oka Conton City, które skrywa w sobie kilka dodatkowych lokacji. Wszędzie leżą przydatne itemy, niemal za każdym rogiem spotykamy nowych nauczycieli czy NPCów, którzy ofiarują nam nowe stroje, emotki czy przedmioty. Tutaj też spotykamy innych graczy jeśli gramy online, bądź ich avatary jeśli jesteśmy offline.

Frieza_Jersey_1_1479719850

Jeśli chodzi o rozgrywkę, to oprócz Story Mode mamy do dyspozycji setkę „Pararell questów”, piętnaście misji eksperckich, kilka side questów a także mnóstwo szkoleń. Misję możemy robić zarówno solo z botami jak i w drużynie z kolegami, co jest nawet wskazane przy nieco żmudnym grindowaniu przedmiotów, które ponownie losowo dostajemy za zaliczone questy. Warto jednak odnotować, ze tym razem nie musimy ich powtarzać aż tyle razy. Ponadto poziom trudności jest dużo, dużo prostszy.

Walka jest szybka i dynamiczna i osobiście nie miałem żadnych chrupnięć animacji, zarówno offline jak i online co cieszy. Czasem można mieć zarzuty do pracy kamery, szczególnie jeśli nasz przeciwnik uniknął jednego z naszych silniejszych ataków. Odniosłem też wrażenie, że podczas walk z wielkimi małpami gra nie zawsze rejestruje zadane obrażenia.

Demo_Champa_and_Vados_Talk_2_1484906987

Niestety jest też niemała armia drobnych ale denerwujących minusów. Ot chociażby mnóstwo, ale to po prostu mnóstwo niepotrzebnych wariacji postaci, np. jest trzech Radditzów, którzy różnią się minimalnie niektórymi skillami, bo statystyki czy ubiór pozostaje ten sam. Tak naprawdę dostajemy tą samą postać razy trzy… a także niepotrzebne „opętane” wersje niektórych villainów. Do tego ciągle brakuje mi jakiegoś podglądu ataków, które w większości kupujemy na ślepo. Jestem wielkim fanem DB, ale niektóre nazwy widzę po raz pierwszy, wiec przydałby się jakiś podgląd, czy w ogóle jest sens kupować dany skill. Brak też jakiegoś spisu aktualnych zadań, bo bardzo szybko zapomnimy gdzie, komu i z czym mamy się zameldować. No i nie rozumiem braku niektórych postaci jak Bojack czy Android 13/Super 13 skoro są Turles i Lord Slug, o Brollym czy Janembie nie wspominając. Brakuje mi też możliwości ubrania większej liczby dodatków do stroju, prócz skromnej jednej sztuki. Kwestionuje też sens sklepu otwartego od piątku do niedzieli. Muszę też niestety wspomnieć o ciągłych problemach z serwerami, albo nas nie łączy albo wylatujemy do menu głównego bo tak, no i te „zabezpieczenie” na iddlerów, które wyrzuca nas po kilku godzinach gry.

Hit_Awoken_1_1479719855

Graficznie jest ślicznie, prawie jakbyśmy oglądali Dragon Ball Super tylko, że dobrze zrobione. Postacie wyglądają świetnie, do tego, arena walki co chwilę połyskuję od lecących z każdej strony super ataków. Dźwiękowo też jest dobrze, mamy kilka fajnych muzyczek, pełno dobrze znanych dźwięków lecących tu i ówdzie pocisków ki i wszystkich znanych nam technik.

Podsumowując Dragon Ball: Xenoverse 2, to dobra gra. Powiedziałbym nawet, że bardzo dobra, ale po dłuższym ograniu brakuje jej zawartości. Ile można ogrywać te same misje (chociaż trochę ich jest) i podróżować po tej samej mapie? Niby jest kanapowe granie, ale po to, żeby było. Bawiłem się świetnie przy tej grze, ale im więcej czasu upływa od premiery tym mniejszą ochotę mam do dalszej gry.

Plusy
  • Oprawa AV
  • Satysfakcjonujące walki
  • Po prostu Dragon Ball
Minusy
  • Po pewnym czasie po prostu nie ma co robić.
  • Mnóstwo niepotrzebnych wersji tych samych postaci.
  • Kilka niezrozumiałych rozwiazań

Ocena końcowa: 7+/10

Dziękujemy firmie Cenega za udostępnienie egzemplarza gry!

Autor: CELL767
Data: 6 lutego 2017, 00:26

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *