»Gravity Rush Remastered – Recenzja (PS4)

gravity1

Gra, znana także pod nazwą Gravity Daze w Japonii, została oryginalnie wydana na konsolę PlayStation Vita w 2012. Jej odświeżona wersja wylądowała na PlayStation 4 pod koniec zeszłego roku w Japonii, a na początku lutego 2016 w Europie i Stanach Zjednoczonych. Gravity Rush zostało wyprodukowane przez Sony Computer Entertainment Japan Studio, które na swoim koncie ma takie gry jak Knack, Patapon, serię Ape Escape i wiele, wiele innych.
Jest to gra z gatunku action adventure, w której sterujemy dziewczyną o imieniu Kat, która dzięki umiejętnościom tajemniczego kota, nazwanego przez bohaterkę Dusty, dostaje moc zmiany grawitacji, co staje się epicentrum rozgrywki.

Pierwsze, co się oczywiście rzuca w oczy, to przepiękna grafika wykorzystująca technikę cel shadingu. I o ile na konsolce przenośnej wszystko było lekko rozmazane i działało z płynnością 30 klatek na sekundę, tak w przypadku remastera mamy do czynienia z rozdzielczością pełnego HD, poprawionymi teksturami, do tego dochodzi płynność na poziomie 60 fps-ów. Nie ma co się oszukiwać, gra nie wygląda jak tytuł stworzony z myślą o obecnej generacji, ale wersja Remastered nie jest leniwie skleconym portem, a porządną wersją HD, co bardzo cieszy. Latające miasto Hekseville, w którym w większości rozgrywa się gra, jest podzielone na cztery dystrykty, z czego każdy ma zupełnie inną kolorystykę, muzykę i klimat. Moją ulubioną jest Pleajeune, strefa wypełniona klubami, pubami, w której dodatkowo przygrywa świetnie pasująca do klimatu miejsca jazzowa muzyka. Do tego trafiamy jeszcze w kilka innych miejsc, o których nie będę pisał, by nie zdradzać za wiele, ale są one wielkim zaskoczeniem i to nie tylko ze względu na stylistykę, ale także na to jak wpływają na nasze postrzeganie świata wykreowanego w grze.
I muszę przyznać, że stylistyka i prezentacja gry to chyba jej najmocniejszy punkt. Świat jest bardzo różnorodny, spotykamy ciekawe postacie, a sama Kat jest przeurocza i według mnie zdecydowanie wykracza poza pewne utarte schematy. Jest lekko zagubiona, może nawet i czasem naiwna, ale też ironiczna, zabawna, czasem nawet zdarza się jej flirtować z innymi bohaterami. To generalnie bardzo ciepła i naturalna postać, naprawdę ciężko jej nie lubić. Do tego dochodzi masa bohaterów pobocznych, z czego każda ma coś co powiedzenia. Oczywiście mamy też antagonistkę Raven, która poza rewelacyjnym wyglądem ma do zaoferowania ciekawą historię.

gravity-rush-remastered

Wspomniałem już wcześniej o muzyce w grze. Niestety niewiele mogę na jej temat napisać, grę przeszedłem jakieś 2 tygodnie temu i dzisiaj już nie pamiętam żadnego utworu z gry. Nie irytuje w większości przypadków, ale też niczym nie zachwyca. Gdzieś tam sobie w tle przygrywa i tyle.
Za to gameplay to już trochę bardziej skomplikowana sprawa. Nasza bohaterka ma cały wachlarz umiejętności do swojej dyspozycji, z czasem powiększając jeszcze bardziej swój arsenał. Możemy oczywiście odbijać się od ziemi i zmieniać grawitację, jednak nie możemy cały czas biegać po ścianach i sufitach, gdyż mamy ograniczoną moc, ale po pewnym czasie regeneracja naszych umiejętności następuje tak szybko, że możemy szybować w powietrzu i biegać po fasadach budynków do woli. Co ciekawe, po pierwszych kilku godzinach miałem lekkie zawroty głowy, co nie przytrafia mi się nawet po wielogodzinnych sesjach z trybem Zone w WipEout HD, więc czasem warto odpocząć na kilkanaście minut by tego uniknąć. Do tego możemy się ślizgać, co szczególnie przydaje się podczas misji pobocznych na czas, przyspieszać swój lot w dowolnym kierunku, upadać w wyznaczone miejsca i kopać. I kopać będziemy bardzo dużo, gdyż jest to nasza główna umiejętność ofensywna. Co do reszty z nich, niestety tylko jedna jest naprawdę mocna (poza trzema skillami specjalnymi, które jednak mają bardzo ograniczone możliwości użycia) i jest to kopniak z powietrza w przeciwnika. Im jesteśmy dalej, tym z większym impetem przywalimy w naszego wroga. Każdy oponent ma swój słaby punkt, taką świecącą sferę. I niestety zdecydowana większość walk sprowadza się do odpowiedniego ustawienia Kat w powietrzu, użycia kopnięcia, i tak w kółko. Są oczywiście pewne wyjątki, jak na przykład jeden latający boss, który ma trochę ciekawszą mechanikę walki, ale w znacznej większości robimy w kółko to samo, a po kilku godzinach staje się to nużące.

1462434421_GRAVITY RUSH 1

Warto jeszcze kilka słów napisać o rozwoju naszej protagonistki. Po całym świecie porozrzucane są świecące klejnoty, które możemy wykorzystać w celu ulepszenia naszego zdrowia, długości trwania umiejętności czy ich mocy, jest tego dosyć dużo, a wraz z postępem fabularnym dostajemy możliwość ulepszania ich w jeszcze większym stopniu. Do tego po świecie porozsypywane są misje poboczne, za które też zdobywamy cenną walutę.

Gravity Rush to gra o bardzo ciekawym koncepcie, niestety jej wykonanie momentami jest dalekie od ideału. Tytuł kończy się w taki sposób, że mamy zdecydowanie więcej pytań, niż odpowiedzi, na szczęście w drodze jest kontynuacja, tym razem ekskluzywnie na konsolę PlayStation 4. Wiele postaci jest bardzo ciekawych, w tym sama bohaterka, ale ich historie są niedomknięte. Do tego rozgrywka bywa bardzo nierówna, czasem nawet frustrująca. Mimo to, przy grze bawiłem się dobrze i zdecydowanie nie żałuję zakupu, szczególnie, że grę można dostać w sklepach za połowę ceny innych nowości na konsole stacjonarne. Gravity Rush to przede wszystkim świetni bohaterowie, intrygująca fabuła, czasem mocno zaskakująca, bardzo ciekawy świat, ale do tego też momentami najzwyczajniej w świecie wkurzający i monotonny gameplay. Mam nadzieję, że Gravity Rush 2 poprawi błędy poprzedniczki. Jeżeli tak się stanie, to być może będziemy mieli do czynienia z jedną z najlepszych produkcji na obecną generację konsol.

Plusy
  • Historia i osobowość Kat
  • Piękny, kolorowy świat
  • Ciekawe mechaniki gry
Minusy
  • Niedomknięte wątki fabularne
  • Momentami monotonny i frustrujący system walki

Ocena końcowa: 8+/10

Autor: Serfer
Data: 25 lipca 2016, 21:39

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *