»The Disney Afternoon Collection – Recenzja [PC]

disney-afternoon-collection-1

Rozpoczynając tekst, przenieśmy się do lat 90 i wczesnych lat 2000. W Polsce panuje „Pegasusomania”, wiele graczy rozpoczyna swoją przygodę z grami video. Tetris, Contra, Mario, to tylko niektóre z tytułów, zapadające w pamięć każdego młodzieńca. Spójrzmy teraz na telewizje. TVP1 emitowało każdego wieczora kreskówki, które budzą nostalgię w dniu dzisiejszym. „Kacze Opowieści”, „Brygada RR” i „Przygody Baloo”, to tylko jedne z wielu kreskówek Disneya, które budziły radość każdego dzieciaka. Dlaczego wspominam o kreskówkach? Cóż, Capcom swego czasu zrobił ich ekranizacje, które wówczas rządziły na Pegazusie. Dzisiaj mogą rządzić na Pecetach, PS4 i Xbox One!

Panie i Panowie! Przedstawiam składankę The Disney Afternoon Collection!

20170419202725_1

Capcom już nie jednokrotnie zagrał na nostalgii graczy, aby wyciągnąć od nas kolejne szekle z portfela. W 2013 dostaliśmy odświeżoną wersję Kaczych Opowieści – Duck Tales Remastered. W 2015 na nasze dyski trafiła składanka „Mega Man Legacy Collection”, zawierająca 6 gier z niebieskim robocikiem w roli głównej. Firma Digital Eclipse odpowiedzialna m.in. za „Niebieskiego Robota” sprowadziła nam znakomitą Disneyowską kolekcję zawierającą takie słynne tytuły jak:

  • Duck Tales (1989) – Platformer, w którym wcielamy się w Sknerusa McKwacza, przemierzającego świat i kosmos, aby zdobyć niezbędne artefakty do zdobycia cennego skarbu. Gra posiada jeden z najbardziej ikonicznych soundtracków epoki Pegazusa, więc szczególnie warto się zapoznać z tym znakomitym tytułem.
  • Chip ‘n Dale Rescue Rangers (1990) – Przygody słynnych wiewiórek przywodzą na myśl Super Mario Bros. 2. Musimy łapać obiekty wokół siebie, aby pokonywać przeciwników, a naszym celem jest udaremnienie planu złego Grubego Kota. Produkcja umożliwia Nam granie z drugim graczem.
  • TailSpin (1991) – Najsłabsza gra z całej kolekcji. „TailSpin” to side-scrollowy shoot-them-up, który pozwala strzelać w 360 stopniach. Bardzo trudna i dość nieprzystępna dla typowego niedzielnego gracza, ze względu na masę przeciwników.
  • Darkwing Duck (1992) – W tym przypadku Capcom zrobił grę o Mega Manie z Dzielnym Agentem Kaczorem w roli głównej. Uważany za jednego z najlepszych platformerów w dziejach.
  • Duck Tales 2 (1993) – Sequel „Kaczych Opowieści”, który oddaje w ręce gracza kolejne przygody McKwacza, z poprawioną kontrolą postaci oraz nowym wachlarzem umiejętności.
  • Chip ‚n Dale Rescue Rangers 2 (1994) – Mój osobisty faworyt, druga część „Brygady RR”. Charakteryzuje się ona poprawioną grafiką, lepszym designem plansz oraz ciekawszymi, a także bardziej wymagającymi bossami.

Każda z wymienionych pozycji jest dość trudna, więc nie ździwcie się, że będziecie często przegrywać. Capcom zawsze charakteryzował swoje gry wysokim poziomem zaawansowania, więc czasami lepiej zacisnąć zęby przy ogrywaniu pewnych sekcji. Na szczęście firma nie zapomniała o mniej zręcznych graczach!  Dodana funkcja cofania czasu z pewnością oszczędzi cenne chwile przy ogrywaniu gier. Nie wyszedł ci skok? Cofnij grę i spróbuj jeszcze raz. Proste! Tym bardziej, kiedy ekipa Digital Eclipse dodała bardzo łakome smaczki dla każdego posiadacza kolekcji. Oprócz ogrania gier, możemy  wysłuchać pełnego soundtracku z każdej gry, obejrzeć wszystkie materiały promocyjne oraz concept-arty. Dodatkowo, mamy do dyspozycji Time Attack, który z pewnością przyciągnie fanów speedrunnowania gier oraz tryb Boss Rush, który polega na miażdżeniu wszystkich Bossiurów w rozgrywkach.  

20170419160857_1

W takim razie czytelniku, jeżeli miałeś styczność przynajmniej z jedną z tych gier, będziesz wiedział o rarytasie, jakie otrzymujesz w składance! Przeglądając strony aukcyjne t.j. Allegro albo eBay, nietrudno zauważyć, że większość używanych kopii, mają dość wysoką wartość (200$!!!). Szczególnie Duck Tales 2. W takim razie cena składanki jest bardzo adekwatna, co do jakości.

Podsumowując, muszę stwierdzić, że nostalgia gra wielką rolę w ogrywaniu składanki Disney’a. Przyznaję, że Capcomowi znowu się udało! Wszystkie side-scrollery mają swój urok, mimo dobrych 20 lat na karku i z pewnością będą bardzo dobrą lekcją historii dla każdego młodego gracza. Gwarantuje, że (prawie) każda z nich wywoła uśmiech na twarzy ogrywającego!

Plusy
  • Nostalgia!
  • Sześć gier w jednej paczce!
Minusy
  • Wysoki poziom trudności!

Ocena końcowa: 8+/10

Dziękujemy firmie Cenega za udostępnienie egzemplarza gry!

Autor: Mkali_Vector
Data: 27 kwietnia 2017, 21:04

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *