»Wakacyjna wyprzedaż na Steamie – szukamy jRPG-ów

Cze 20
komentarze 0

Znacie ten kawał o tym jakie są dla rolnika cztery klęski żywiołowe? Wiosna, lato, jesień, zima! Równie pewne co owe żywioły są wyprzedaże na Steamie. Co kwartał z nastaniem nowej pory roku Gabe Newell odpala swoją kosiarkę do forsy i wyrusza na żniwa. Czy spośród ponad 3000 gier dostępnych na tej platformie są jakieś ciekawe jRPG-i? Niewiele ich, ale są.

wakacyjna wyprzedaż steam 20-06-2014 - 2

The Last Remnant

PC-ty nie mają szczęścia do japońskich gier fabularnych, a to z tego powodu, że w Kraju Kwitnącej Wiśni komputery rzadko wykorzystywane są jako system do grania, a jeśli już, to raczej do produkcji typu Visual Novel. Raz na jakiś czas jednak pokazuje się port z konsoli i najczęściej ląduje na Steamie. W te wakacje warto zwrócić uwagę na The Last Remnant od Square Enix przecenione o 75% do kwoty 2,49 euro. Jest to tytuł przekonwertowany z Xboxa 360, jednak dość znacznie ulepszony graficznie, jak i w mechanice. Sama rozgrywka to bardzo specyficzny RPG z walką polegającą na wydawaniu komend naszym oddziałom, w której to już nie bierzemy później udziału, choć są pewne elementy (coś jakby QTE), które używamy w trakcie bitwy, by np. zadać obrażenia krytyczne. Gra zbiera mieszane noty (66 na Metacritic), ale mi się zdecydowanie podoba. Wykręciłem już ponad 400 godzin, a to dopiero połowa NG+. Polecam każdemu fanowi gier fabularnych z Japonii. Gdy tylko znajdę chwilę, to napiszę jej recenzję, bo gra jest naprawdę zacna. Aha. Jeżeli ktoś posiada pada od Xboxa (albo innego producenta z zainstalowanym emulatorem, np: MotioninJoy), to dobrze go podpiąć do komputera – choć można całkiem wygodnie grać mychą i klawiaturą, to trzeba pamiętać, że grę projektowano pod konsole i joypad jest tutaj „naturalniejszym” kontrolerem.

wakacyjna wyprzedaż steam 20-06-2014 - 3

Agarest: Generations of War

Co mamy dalej? Z przecenionych tytułów warto pochylić się nad Agarest: Generation of War – produkcji przeniesionej z konsol poprzedniej generacji. Na razie grałem w nią tylko kilka godzin i mogę powiedzieć, że dostajemy ją z bonusowym ekwipunkiem, co spowodowało „rozjechanie się” balansu gry. Do PC-towej wersji wrzucono wszystkie DLC dostępne na konsolach i od początku nasi bohaterowie mają kozackie wyposażenie, co powoduje, że ważna sprawa w takich produkcjach, jak frajda ze zdobywania coraz to lepszych itemów straciła na znaczeniu. Przynajmniej w pierwszych godzinach gry nie ma po co w ogóle zwracać uwagi na sklepy, czy crafting, gdyż to co mamy na sobie jest i tak przegięte – wszyscy wrogowie są na 1 hita. Niemniej jednak, to jeden z nielicznych taktycznych jRPG-ów na PieCa, więc warto choć rzucić okiem. Ten „rzut” w pełnej wersji kosztuje 8,99 euro (40% przeceny, choć można natrafić na błyskawiczną 8 godzinną ofertę za 4,49 euro). Tak jak w wypadku The Last Remnant też dobrze by było podłączyć pada. Jest też dostępna przeceniona kontynuacja-prequel tej produkcji, czyli Agarest – Generation of War Zero za 6,79 euro (66% obniżki, ale ważnej tylko kilka godzin, później zapewne będzie to kwota w okolicach 10 euro).

wakacyjna wyprzedaż steam 20-06-2014 - 4

Sudeki

Z ciekawszych gier można wymienić też Sudeki (port z Xboxa). Tak po prawdzie nie jest to produkcja stricte japońska, bo powstała w brytyjskim studiu Climax, ale kto na nią spojrzy i zagra, ten bez ochyby wskaże inspiracje – to prawdopodobnie najbardziej „skośna” gra robiona przez „białych” (choć trzeba zaznaczyć, że w zespole jest sporo Azjatów). Ten kolorowy Action RPG dostępny jest za 2,99 euro (50% upustu). Z jRPG-ów dostępnych na Steamie mamy jeszcze pięć gier z serii Final Fantasy, ale Gabe nie pobłogosławił ich jakimiś szczególnymi obniżkami. MMO A Realm Reborn kosztuje 13,39 euro (33% w dół), a np. Final Fantasy III dopiero co zadebiutowało na nowej platformie i jest w pełnej cenie, czyli 12,99 euro, więc łowcy okazji muszą poczekać. I to już chyba wszystkie „większe” jRPG-i ze Steama (no, można jeszcze wspomnieć o Chantelise, ale jest bez bonusowej ceny za prawie 8 euro). Pozostaje jeszcze spora ilość „indyków” wzorowanych na SNES-owych produkcjach, tworzona np. w RPG Makerze, ale o nich może innym razem.

wakacyjna wyprzedaż steam 20-06-2014 - 5

Final Fantasy XIV: A Realm Reborn

Autor: Jesiotr
Data: 20 czerwca 2014, 13:59

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *